You are looking at the page for Trade Partners
- to see this page for Consumers, Click here
52 %
Art.nr 151XCDAPWDKW195
HARD MAPLE BRUMA
Hard maple plank with distinctive grey tones and rustic character. Features knots and cracks reminiscent of reclaimed timber. Brushed grain, four-sided micro-beveling and hand-scraped texture create aged appearance.
1-strip
Microbevelled 4-sided
Brushed
Smoked
Handscraped
Oil
1900 mm x 190 mm x 15 mm
£37.10/m²
£92.75/m²
Price/Packaging £80.45 £201.16
incl. VAT
To purchase this product, please reach out to our sales team for assistance.
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Length | 1900 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Microbevelled 4-sided, Smoked, Handscraped, Brushed |
| Colour | Cool Grey |
| Wood species | Hard maple |
| Grading | Dynamic |
| Facts | |
| Collection | Domani Collection |
| Floor heating | No |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 5 - 6 |
| Core material | Spruce |
| Resandable | 2-3 times |
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Length | 1900 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Microbevelled 4-sided, Smoked, Handscraped, Brushed |
| Colour | Cool Grey |
| Wood species | Hard maple |
| Grading | Dynamic |
| Facts | |
| Collection | Domani Collection |
| Floor heating | No |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 5 - 6 |
| Core material | Spruce |
| Resandable | 2-3 times |