Art.nr 153N18AK09KW240
ASH KALMAR MATT
The blonde hues found in this 3-strip ash floor from the Nordic Naturals Collection range from amber honey to vanilla cream. To create this lively effect, lighter surface wood has been mixed with darker core wood.
Made in Sweden
Premium strip-design
Suitable UFH
£60.60/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
The blonde hues found in this 3-strip ash floor from the Nordic Naturals Collection range from amber honey to vanilla cream. To create this lively effect, lighter surface wood has been mixed with darker core wood.
Key features
- Made in Sweden
- Premium strip-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Length | 2423 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 |
| Design | |
| Design | 3-strip |
| Surface Treatment | Matt lacquer |
| Features | Smooth |
| Colour | Oak Nuances |
| Wood species | Ash |
| Grading | Variation |
| Facts | |
| Collection | Nordic Naturals Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 4,0 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize ASH KALMAR MATT in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.