Art.nr 151L87AK0VKW220
ASH SANDVIG 226
This single-strip ash floor from the Sand Collection features the natural, warm core of the timber creating a pleasant contrast with the powder light hues. The naturally occurring knots and colour variations in the grain are prominent give this floor a unique expression. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
Made in Sweden
Premium plank-design
Suitable UFH
£122.40/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
This single-strip ash floor from the Sand Collection features the natural, warm core of the timber creating a pleasant contrast with the powder light hues. The naturally occurring knots and colour variations in the grain are prominent give this floor a unique expression. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
Key features
- Made in Sweden
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 187 mm |
| Length | 2266 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Matt lacquer |
| Features | Smooth |
| Colour | Bright White |
| Wood species | Ash |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Sand Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 4,0 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 61 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize ASH SANDVIG in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.