Art.nr 153N15CH50KW240
CHERRY SAVANNAH
Cherry Savannah is a reddish floor with strips selected to provide a subdued, harmonious imression.
£111.25/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Cherry Savannah is a reddish floor with strips selected to provide a subdued, harmonious imression.
Key features
Made in Sweden
Premium strip-design
Suitable UFH
Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Length | 2423 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | 3-strip |
| Surface Treatment | Satin lacquer |
| Features | Smooth |
| Colour | Copper Brown |
| Wood species | Cherry |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | American Naturals Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,6 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize CHERRY SAVANNAH in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.