Art.nr 133N18EL50KW240
EUROPEAN MAPLE GOTHA
European Maple Gotha is a 3-strip floor which is somewhat whiter than its American counterpart (Hard Maple) but has the same fine, light-brown grain.
£61.75/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
European Maple Gotha is a 3-strip floor which is somewhat whiter than its American counterpart (Hard Maple) but has the same fine, light-brown grain.
Key features
Made in Sweden
Premium strip-design
Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Length | 2423 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 2.6 mm |
| Design | |
| Design | 3-strip |
| Surface Treatment | Satin lacquer |
| Features | Smooth |
| Colour | Bright White |
| Wood species | European Maple |
| Grading | Variation |
| Facts | |
| Collection | Tres collection |
| Floor heating | No |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 20 years |
| Brinell value | 3,0 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |
Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize EUROPEAN MAPLE GOTHA in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.