Art.nr 153N15AP50KW240
HARD MAPLE TORONTO
Hard Maple Toronto is a light floor. The strips are selected to provide a subdued, harmonious impression.
£122.70/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Hard Maple Toronto is a light floor. The strips are selected to provide a subdued, harmonious impression.
Key features
Made in Sweden
Premium strip-design
Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Length | 2423 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | 3-strip |
| Surface Treatment | Satin lacquer |
| Colour | Warm Light |
| Wood species | Hard maple |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | American Naturals Collection |
| Floor heating | No |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 4,8 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize Hard Maple Toronto in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.