10%
Art.nr LTCLW2504-241
ILLUSION CLICK PLANK 6 MM
Get on a journey of discovery with Illusion Plank, where the boundaries between reality and imagination blur, unveiling a floor that transcends expectations. Intention has a rich and deep natural oak golden-brown colour with a slight rustic wood look. This design effortlessly creates a comfy and cozy feel.
Premium wood design
Suitable UFH
Waterproof
£58.95/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Get on a journey of discovery with Illusion Plank, where the boundaries between reality and imagination blur, unveiling a floor that transcends expectations. Intention has a rich and deep natural oak golden-brown colour with a slight rustic wood look. This design effortlessly creates a comfy and cozy feel.
Key features
- Premium wood design
- Suitable UFH
- Waterproof
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 241.3 mm |
| Length | 1815 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 0.7 |
| Design | |
| Design | Plank |
| Features | Microbevelled 4-sided, Wood design, XXL Format, Integrated sound reduction, Synchronized embossing |
| Colour | Warm Light |
| Facts | |
| Collection | Sensation Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Floating |
| Joint | Uniclic® |
| Construction | Click SPC LVT |
| Warranty | 30 years |
| LRV | 31 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize ILLUSION CLICK PLANK in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.