Art.nr 151XCDAPFAKW195
MAPLE CAROB
A rustic product. Grey stain and nature oil.
Premium plank-design
Real wood
£92.75/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
A rustic product. Grey stain and nature oil.
Key features
- Premium plank-design
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Length | 1900 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Microbevelled 4-sided, Smoked, Brushed |
| Colour | Dark |
| Wood species | Hard maple |
| Grading | Dynamic |
| Facts | |
| Collection | Artisan Collection |
| Floor heating | No |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,0 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize MAPLE CAROB in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.