Art.nr 151YCDEKF1KW195
OAK BUCKSKIN
The white wash finish on this single-strip oak floor from the Artisan Collection is enhanced by a natural oil finish, which highlights the charcoal knots and cracks. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and emphasises the natural texture of the wood. Beautiful handscraping enhances the worn appearance of the floor.
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
£98.95/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
The white wash finish on this single-strip oak floor from the Artisan Collection is enhanced by a natural oil finish, which highlights the charcoal knots and cracks. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and emphasises the natural texture of the wood. Beautiful handscraping enhances the worn appearance of the floor.
Key features
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Length | 1900 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Bevelled 4-sided, Handscraped, Brushed |
| Colour | Cool Grey |
| Wood species | Oak |
| Grading | Dynamic |
| Facts | |
| Collection | Artisan Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 38 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK BUCKSKIN in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.