Art.nr 151N8AEKF0KW220
OAK BURGUNDY
Oak Burgundy is a classic floor, where the natural wood characteristics has been enhanced with microbevel and brushing topped with a natural oil.
£120.95/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Oak Burgundy is a classic floor, where the natural wood characteristics has been enhanced with microbevel and brushing topped with a natural oil.
Key features
Made in Sweden
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 187 mm |
| Length | 2266 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Microbevelled 4-sided, Brushed |
| Colour | Oak Nuances |
| Wood species | Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | European Naturals Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK BURGUNDY in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.