Art.nr 151N5YEKD1KW240
OAK CINDER
The ash grey hues in this single-strip oak floor from the Element Collection enhance the earth undertones and balance the natural contrasts in the wood for a sophisticated and versatile expression. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. Four-sided micro-bevelling at the edges ensures a classic full plank look and feel. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
£86.55/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
The ash grey hues in this single-strip oak floor from the Element Collection enhance the earth undertones and balance the natural contrasts in the wood for a sophisticated and versatile expression. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. Four-sided micro-bevelling at the edges ensures a classic full plank look and feel. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
Key features
Made in Sweden
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 151 mm |
| Length | 2420 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Matt lacquer |
| Features | Microbevelled 4-sided, Brushed |
| Colour | Cool Grey |
| Wood species | Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Element Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce/Alder |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 27 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK CINDER in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.