Art.nr 151N45EK04KW200
OAK DUBLIN ULTRA MATT NARROW
Made in Sweden
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
The light honey nuances in this single-strip oak floor from the Capital Collection range from faint tan to pale golden brown, giving it an even colouring. Only the finest quality oak timber is used, and each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. The light-absorbing, ultra-matt lacquer finish creates the impression of newly sawn timber, effectively eliminating glare while protecting the wood from daily wear. Four-sided bevelling at the edges ensures a classic, full plank look and feel.





| Dimensions | |
| Width | 151 mm |
| Length | 2000 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Features | Microbevelled 4-sided, Brushed |
| Colour | Oak Nuances |
| Wood species | Oak |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | Capital Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 33 |

Visualize OAK DUBLIN ULTRA MATT NARROW in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.