Art.nr 151YCDEKFCKW195
OAK EARTH
The smoked finish on this single-strip oak floor from the Artisan Collection enhances the natural colour variations for a rustic expression. Knots and cracks pepper the boards, adding depth and balancing the toasted sesame seed highlights. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. Four-sided bevelling at the edges ensures a classic full plank look and feel. Hand-scraping enhances the worn appearance of the floor.
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
£92.25/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
The smoked finish on this single-strip oak floor from the Artisan Collection enhances the natural colour variations for a rustic expression. Knots and cracks pepper the boards, adding depth and balancing the toasted sesame seed highlights. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. Four-sided bevelling at the edges ensures a classic full plank look and feel. Hand-scraping enhances the worn appearance of the floor.
Key features
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Length | 1900 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Bevelled 4-sided, Smoked, Handscraped, Brushed |
| Colour | Soft Brown |
| Wood species | Oak |
| Grading | Dynamic |
| Facts | |
| Collection | Artisan Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK EARTH in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.