Art.nr 151N9AEKFVKW220
OAK GARMISCH
Oak Garmisch is a very rustic, white stained oiled 1-strip floor. Dark filled and partly filled cracks and knots as well as sapwood are common features. Four-sided micro-bevelling at the edges ensures a classic, full plank look and feel. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood.
Made in Sweden
Premium plank-design
Suitable UFH
£86.55/m²
Prices are shown incl. VAT
Variant
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Oak Garmisch is a very rustic, white stained oiled 1-strip floor. Dark filled and partly filled cracks and knots as well as sapwood are common features. Four-sided micro-bevelling at the edges ensures a classic, full plank look and feel. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood.
Key features
- Made in Sweden
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 187 mm |
| Length | 2266 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Microbevelled 4-sided, Brushed |
| Colour | Bright White |
| Wood species | Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Sand Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK GARMISCH in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.