Art.nr 153N6BEKM4KW240
OAK LOFT WHITE STRIP
Loft White Strip is inspired by the gentle pastel colours of smooth vanilla ice cream. The stain is applied softly to allow the natural beauty of the wood to shine through. An Ultra Matt Lacquer finish gives the floor a natural look and feel.
Made in Sweden
Premium strip-design
Suitable UFH
£66.15/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Loft White Strip is inspired by the gentle pastel colours of smooth vanilla ice cream. The stain is applied softly to allow the natural beauty of the wood to shine through. An Ultra Matt Lacquer finish gives the floor a natural look and feel.
Key features
- Made in Sweden
- Premium strip-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Length | 2421 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | 3-strip |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Features | Brushed |
| Colour | Warm Light |
| Wood species | Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Beyond Retro Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce/Alder |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 47 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK LOFT WHITE STRIP in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.