New
Art.nr 131268220
OAK LYNX OILED
Lynx Oiled celebrates oak at its most expressive with vivid knots and lively shifts in colour tone giving each plank its own personality. The deep brushing draws out the character of the grain, while a 4-sided micro-bevel frames every board with subtle shadow lines. Larger knots are carefully restored by hand using wooden plugs and filler giving this floor the signatures of craftsmanship. The natural oil finish enriches the characteristics of the wood giving it tone and depth finished with a soft low sheen surface.
£61.15/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Lynx Oiled celebrates oak at its most expressive with vivid knots and lively shifts in colour tone giving each plank its own personality. The deep brushing draws out the character of the grain, while a 4-sided micro-bevel frames every board with subtle shadow lines. Larger knots are carefully restored by hand using wooden plugs and filler giving this floor the signatures of craftsmanship. The natural oil finish enriches the characteristics of the wood giving it tone and depth finished with a soft low sheen surface.
Key features
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 187 mm |
| Length | 2266 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 2.6 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Microbevelled 4-sided, Brushed |
| Colour | Oak Nuances |
| Wood species | Oak |
| Grading | Dynamic |
| Facts | |
| Collection | Fauna Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 20 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 35 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK LYNX OILED in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.