Art.nr 151N8EEK0WKW220
OAK NOUVEAU SNOW
The powder white finish on this single-strip floor from the Classic Nouveau Collection enhances the natural colour variances in the white oak and emphasises the micro bevelling with lustrous detail. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
Made in Sweden
Premium plank-design
Suitable UFH
£117.45/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
The powder white finish on this single-strip floor from the Classic Nouveau Collection enhances the natural colour variances in the white oak and emphasises the micro bevelling with lustrous detail. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
Key features
- Made in Sweden
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 187 mm |
| Length | 2266 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Matt lacquer |
| Features | Microbevelled 4-sided, Brushed |
| Colour | Bright White |
| Wood species | Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Classic Nouveau Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 58 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK NOUVEAU SNOW in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.