Art.nr 153N5BEKP1KW240
OAK PALE
This semi transparent white with balanced contrast allows the warm oak nuances to shine through. The perfect base for a light, nordic style interior.
Made in Sweden
Premium strip-design
Suitable UFH
£71.10/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
This semi transparent white with balanced contrast allows the warm oak nuances to shine through. The perfect base for a light, nordic style interior.
Key features
- Made in Sweden
- Premium strip-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Length | 2423 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | 3-strip |
| Surface Treatment | Matt lacquer |
| Features | Brushed |
| Colour | Bright White |
| Wood species | Oak |
| Grading | Variation |
| Facts | |
| Collection | Harmony Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 49 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK PALE in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.