Art.nr 153N6BEKR4KW240
OAK PEARL GREY STRIP
Pearl Grey Strip is inspired by the colours of dark river stones in stormy water. The beautiful rustic wood graining is enhanced through a grey stain and an Ultra Matt Lacquer finish.
Made in Sweden
Premium strip-design
Suitable UFH
£66.15/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Pearl Grey Strip is inspired by the colours of dark river stones in stormy water. The beautiful rustic wood graining is enhanced through a grey stain and an Ultra Matt Lacquer finish.
Key features
- Made in Sweden
- Premium strip-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Length | 2423 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | 3-strip |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Features | Brushed |
| Colour | Warm Grey |
| Wood species | Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Beyond Retro Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce/Alder |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 19 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK PEARL GREY STRIP in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.