Art.nr 111PABEKF0KE180
OAK PIAZZA AB
Oak Piazza AB is a premium 2-layer parquet flooring crafted from carefully selected oak, featuring moderate colour variations and few knots. The plank format is highlighted by four-sided micro-bevelling, while the brushed and oiled finish enhances the wood’s natural grain and texture. Kährs Piazza and Large Herringbone products can be installed together making it possible to use Piazza as frame board for herringbone pattern.
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
£132.90/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Oak Piazza AB is a premium 2-layer parquet flooring crafted from carefully selected oak, featuring moderate colour variations and few knots. The plank format is highlighted by four-sided micro-bevelling, while the brushed and oiled finish enhances the wood’s natural grain and texture. Kährs Piazza and Large Herringbone products can be installed together making it possible to use Piazza as frame board for herringbone pattern.
Key features
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Length | 1800 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Microbevelled 4-sided, Brushed |
| Colour | Oak Nuances |
| Wood species | Oak |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | Piazza Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down |
| Joint | Tongue & Groove |
| Construction | 2-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Birch Plywood |
| Resandable | 2 times |
Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK PIAZZA AB in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.