Art.nr 111PCDEKFCKE180
OAK PIAZZA CD SMOKED DARK
Oak Piazza CD Smoked Dark is a premium 2-layer parquet crafted from deep-smoked European oak, featuring colour variations and knots. The plank format is highlighted by four-sided micro-bevelling, while the brushed and oiled finish enhances the wood’s natural grain and texture. Kährs Piazza and Large Herringbone products can be installed together making it possible to use Piazza as frame board for herringbone pattern.
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
£132.90/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Oak Piazza CD Smoked Dark is a premium 2-layer parquet crafted from deep-smoked European oak, featuring colour variations and knots. The plank format is highlighted by four-sided micro-bevelling, while the brushed and oiled finish enhances the wood’s natural grain and texture. Kährs Piazza and Large Herringbone products can be installed together making it possible to use Piazza as frame board for herringbone pattern.
Key features
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Length | 1800 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Microbevelled 4-sided, Smoked, Brushed |
| Colour | Dark |
| Wood species | Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Piazza Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down |
| Joint | Tongue & Groove |
| Construction | 2-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Resandable | 2 times |
Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK PIAZZA CD SMOKED DARK in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.