Art.nr 111PCDEKFIKE180
OAK PIAZZA CD SMOKED GREY
Smoked Oak CD, a 2-layer construction, is a rustic grey floor.
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
£132.90/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Smoked Oak CD, a 2-layer construction, is a rustic grey floor.
Key features
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Length | 1800 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3 |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Microbevelled 4-sided, Light Smoked, Brushed |
| Colour | Copper Brown |
| Wood species | Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Piazza Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down |
| Joint | Tongue & Groove |
| Construction | 2-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Resandable | 2 times |
Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK PIAZZA CD SMOKED GREY in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.