Art.nr 181XDDEK26KW240
OAK SANSSOUCI
The smoked stone hues on this single-strip oak floor from the Royal Collection enhance the earth undertones and balance the natural contrasts in the wood. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. Four-sided bevelling at the edges ensures a classic, full plank look and feel.
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
£127.90/m²
Prices are shown incl. VAT
Variant
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
The smoked stone hues on this single-strip oak floor from the Royal Collection enhance the earth undertones and balance the natural contrasts in the wood. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. Four-sided bevelling at the edges ensures a classic, full plank look and feel.
Key features
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Length | 2400 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Microbevelled 4-sided, Smoked, Brushed |
| Colour | Copper Brown |
| Wood species | Oak |
| Grading | Dynamic |
| Facts | |
| Collection | Royal Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down |
| Joint | Tongue & Groove |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-4 times |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK SANSSOUCI in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.