Art.nr 153N38EK0VKW240
OAK SORRENTO
Oak Sorrento, a classic oak floor from Kährs, available with white-pigmented matt lacquer which brings out the wood's natural variations and gives the surface elegance and lightness.
Made in Sweden
Premium strip-design
Suitable UFH
£71.70/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Oak Sorrento, a classic oak floor from Kährs, available with white-pigmented matt lacquer which brings out the wood's natural variations and gives the surface elegance and lightness.
Key features
- Made in Sweden
- Premium strip-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Length | 2423 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 |
| Design | |
| Design | 3-strip |
| Surface Treatment | Matt lacquer |
| Features | Smooth |
| Colour | Warm Grey |
| Wood species | Oak |
| Grading | Variation |
| Facts | |
| Collection | Sand Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 37 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK SORRENTO in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.