Art.nr 151YDDEKFRKW195
OAK SPARUTO
The burnt caramel hues found in this single-strip floor from the Da Capo Collection are enhanced by the rich smoked effect on the boards resulting in a luxurious colour palette. Knots and cracks pepper the boards, resulting in a beautifully aged effect reminiscent of reclaimed timber. Decorative square joints add to its crafted appearance. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. Four-sided bevelling ensures a classic, full plank look and feel. Every board is meticulously hand-scraped, which emphasises the worn complexion of the floor.
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
£107.05/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
The burnt caramel hues found in this single-strip floor from the Da Capo Collection are enhanced by the rich smoked effect on the boards resulting in a luxurious colour palette. Knots and cracks pepper the boards, resulting in a beautifully aged effect reminiscent of reclaimed timber. Decorative square joints add to its crafted appearance. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. Four-sided bevelling ensures a classic, full plank look and feel. Every board is meticulously hand-scraped, which emphasises the worn complexion of the floor.
Key features
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Length | 1900 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Bevelled 4-sided, Smoked, Wooden plugs, Handscraped, Brushed |
| Colour | Soft Brown |
| Wood species | Oak |
| Grading | Expressive |
| Facts | |
| Collection | Da Capo Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-4 times |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK SPARUTO in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.