Art.nr 111PABEKF0KE050
OAK STUDIO AB OILED
Oak Studio AB Oiled is a small-sized strip parquet in a clean grading with moderate colour variations and few knots. Boxes contain left and right elements for herringbone installation.
Suitable UFH
Real wood
£77.25/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Oak Studio AB Oiled is a small-sized strip parquet in a clean grading with moderate colour variations and few knots. Boxes contain left and right elements for herringbone installation.
Key features
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Length | 490 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | Herringbone |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Smooth |
| Colour | Oak Nuances |
| Wood species | Oak |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | Studio Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down |
| Joint | Tongue & Groove |
| Construction | 2-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine |
| Resandable | 2 times |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK STUDIO AB OILED in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.