Art.nr LTCLRW4101-193
WALNUT CORIANDER PLANK
Walnut Coriander brings rich warmth and grounded elegance into your home with its deep brown tone and expressive walnut grain. Appreciated for its natural elegance and variation, the walnut adds character and depth, creating a welcoming atmosphere that feels luxurious, refined and comfortably lived-in.
£64/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Key features
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 193 mm |
| Length | 1980 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 0.6 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Features | Microbevelled 4-sided, Brushed |
| Colour | Copper Brown |
| Wood species | Walnut |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | Life Authentic Plank Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | Veneer floor |
| Warranty | 15 years |
| Core material | HDF |
| Resandable | Not resandable |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize WALNUT CORIANDER PLANK in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.