Art.nr LTCLW2204-218
FOXALL CLICK XXL 6 MM
Light wood-effect vinyl planks that enhance natural light and create harmony between indoors and outdoors. Features authentic knots and cracks for a warm, natural feel. Durable surface resists dirt and scratches from boots or claws.
1-strip
Microbevelled 4-sided
Wood design
Integrated sound reduction
Synchronized embossing
XXL format
Click SPC LVT
Floating
1829 mm x 220 mm x 6 mm
Quantity
m²
pcs
Total: 1.61 m²
1 pack = 1.61m²
StockStatusFutureAvailability
Kährs and installers recommend calculating an additional 5% to the M² needed due to cutting waste
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Length | 1829 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 0.55 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Features | Microbevelled 4-sided, Wood design, XXL Format, Integrated sound reduction, Synchronized embossing |
| Colour | Oak Nuances |
| Facts | |
| Collection | Impression Wood Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Floating |
| Joint | Click5G |
| Construction | Click SPC LVT |
| Warranty | 30 years |
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Length | 1829 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 0.55 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Features | Microbevelled 4-sided, Wood design, XXL Format, Integrated sound reduction, Synchronized embossing |
| Colour | Oak Nuances |
| Facts | |
| Collection | Impression Wood Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Floating |
| Joint | Click5G |
| Construction | Click SPC LVT |
| Warranty | 30 years |