Art.nr 710224
KÄHRS TOUCH-UP OIL
Touch-up oil for small scratches and surface repairs on parquet floors. Easy to apply with built-in brush and low solvent content. Restores the natural look of oiled floors with a smooth, discreet finish.
Maintenance
Repair
Surface Colour
Safety Information
Ingredients
Low solvent content oil
Safety data sheets
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Length | 30 mm |
| Facts | |
| Collection | Repair |
| Surface Colour | Oil |
| Accessory Sub-type | Repair |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Make sure that the surface is clean and dust free. Gently twist the bottle in your hands to mix contents. Be careful to avoid air bubbles. Apply a thin and even layer on the surface. There is a brush in the cap. If necessary, remove surplus immediately. Repeat the application if needed. |
| Surface Treatment | Oil |
| Ingredients | Low solvent content oil |
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Length | 30 mm |
| Facts | |
| Collection | Repair |
| Surface Colour | Oil |
| Accessory Sub-type | Repair |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Make sure that the surface is clean and dust free. Gently twist the bottle in your hands to mix contents. Be careful to avoid air bubbles. Apply a thin and even layer on the surface. There is a brush in the cap. If necessary, remove surplus immediately. Repeat the application if needed. |
| Surface Treatment | Oil |
| Ingredients | Low solvent content oil |
Safety Information
Ingredients
Low solvent content oil
Safety data sheets