Art.nr 151N4AEK4JKW200
OAK PARIS ULTRA MATT 200
White oak planks with soft blonde tones and balanced color variation. Brushed to reveal natural grain and texture, finished with ultra-matt lacquer for a freshly sawn look and glare-free protection. Micro-bevelled edges complete the classic plank style.
1-strip
Microbevelled 4-sided
Brushed
Ultra matt lacquer
2000 mm x 187 mm x 15 mm
Length
Quantity
m²
pcs
Total: 2.24 m²
1 pack = 2.24m²
StockStatusFutureAvailability
Kährs and installers recommend calculating an additional 5% to the M² needed due to cutting waste
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 187 mm |
| Length | 2000 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Features | Microbevelled 4-sided, Brushed |
| Colour | Warm Light |
| Wood species | Oak |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | Capital Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 38 |
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 187 mm |
| Length | 2000 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Features | Microbevelled 4-sided, Brushed |
| Colour | Warm Light |
| Wood species | Oak |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | Capital Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 38 |