Art.nr 15313REK15KW240
OAK PALAZZO FUMO
Oak Palazzo Fumo is a traditional dutch pattern with a vivid warm brown tone. The floor is supplied in finished boards and installed in the same simple way as Kährs' other multi layer parquet flooring. A certain amount of attention must be paid to the pattern when laying the floor.
Made in Sweden
Suitable UFH
Real wood
£98.30/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Oak Palazzo Fumo is a traditional dutch pattern with a vivid warm brown tone. The floor is supplied in finished boards and installed in the same simple way as Kährs' other multi layer parquet flooring. A certain amount of attention must be paid to the pattern when laying the floor.
Key features
- Made in Sweden
- Suitable UFH
- Real wood
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- CharacterClean & ModernExpressive
- Visual FinishUltra MattSatin
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 198.5 mm |
| Length | 2426 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 |
| Design | |
| Design | Dutch pattern |
| Surface Treatment | Matt lacquer |
| Features | Light Smoked, Smooth |
| Colour | Soft Brown |
| Wood species | Oak |
| Grading | Variation |
| Facts | |
| Collection | European Renaissance Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer parquet |
| Warranty | 30 years |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce/Alder |
| Resandable | 2-3 times |
| LRV | 16 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK PALAZZO FUMO in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.