You are looking at the page for Trade Partners
- to see this page for Consumers, Click here
Art.nr 111PABEKF0KE600
OAK HERRINGBONE AB
Premium oak herringbone planks with moderate color variation and few knots. Brushed and oiled to enhance the natural grain, with four-sided micro-bevelling for a refined, dimensional look.
Herringbone
Brushed
Microbeveled 4-sided
Oil
600 mm x 120 mm x 11 mm
$8.20/sq. ft
Price/Packaging $203.11 $203.11
incl. sales tax
To purchase this product, please reach out to our sales team for assistance.
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Length | 600 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 4 3/4" inches |
| Item Length Imperial | 23 5/8" inches |
| Design | |
| Design | Herringbone |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Oak Tones |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | Large Herringbone Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down |
| Joint | Tongue & Groove |
| Construction | 2-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Birch Plywood |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 30 years |
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Length | 600 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 4 3/4" inches |
| Item Length Imperial | 23 5/8" inches |
| Design | |
| Design | Herringbone |
| Surface Treatment | Oil |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Oak Tones |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | Large Herringbone Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down |
| Joint | Tongue & Groove |
| Construction | 2-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Birch Plywood |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 30 years |