Art.nr 710522
KÄHRS SATIN LACQUER REFRESHER
Kährs Matt Lacquer Refresher is an easy-to-use refresher for finished parquet and wooden floors. The product gives the wood a protective top surface which simplifies the cleaning and maintenance process.
Water-based
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Length | 80 mm |
| Item Height | 260 mm |
| Facts | |
| Collection | Cleaning and maintenance |
| Accessory Sub-type | Maintenance |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Apply the Kährs Lacquer Refresher with a damp mop or cloth.Let the Refresher dry for minimum 30 minutes before placing furniture. Before placing heavier items as well as rugs the refresher need curing at least for 24 hours. Good ventilation and normal room temperature (20°C) minimize the drying time. Allow floor to dry for a few hours without wear. Use water to clean tools before the refresher hardens. |
| Ingredients | Polymer resin Ammonia …% Toxicity: Non-hazardous Flammability: Non-flammable |
| Surface Treatment | Silk matte finish |