Art.nr 710529
KÄHRS CLEANER SPRAY BOTTLE
Kährs Spray Cleaner is an effective product specially formulated for cleaning wood and vinyl floors.
Does not contain any organic solvents or pigments.
For normal daily cleaning. Ready to use.
Spray the cleaner directly on the floor or alternatively on the mop.
Wipe off with a mop or cloth wetted with water and squeezed dry.
When the cloth or mop becomes dirty, clean in water and squeeze dry and continue the cleaning of the floor.
Note: Store the bottle in an up-raise position.
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 50 mm |
| Length | 100 mm |
| Item Height | 275 mm |
| Facts | |
| Collection | Cleaning and maintenance |
| Accessory Sub-type | Cleaning |
| Accessory type | Maintenance |
| Contains | Biodegradable tenside |
| How to use | Make sure that the surface is free from any dirt or debris that may scratch the surface, by vacuum cleaning or dry mopping. Spray the cleaner directly on the floor or alternatively on the mop. Wipe off with a mop or cloth wetted with water and squeezed dry. When the cloth or mop becomes dirty, clean in water and squeeze dry and continue the cleaning of the floor. Note: Store the bottle in an up-raise position. |
| Ingredients | Water, blend of surfactants Glutamic acid, N,N diaceticacid, tetra sodium salt |