Art.nr 710530
KÄHRS TOUCH-UP MATTE LACQUER
KÄHRS TOUCH-UP´s are used for small repairs and scratches of parquet floors. Applicable to all Kährs matt lacquered floors.
How to use Touch-Up
Make sure that the surface is clean and dust free.
Gently twist the bottle in your hands to mix contents. Be careful to avoid air bubbles.
Apply a thin and even layer on the surface. There is a brush in the cap.
If necessary, remove surplus immediately.
Repeat the application if needed.
Kährs Touch-Up Lacquer is a one-component product based on a PU-acrylate dispersion. EU limit value for this product (cat. A/i): 140 g/l (2007) /140 g/l (2010). This product contains max 140 g/l VOC.
For further information, please see the Material Safety Data Sheets.
To be stored in temperatures between +5°C to +25°C.
Water-based
Surface color
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Length | 30 mm |
| Item Height | 80 mm |
| Facts | |
| Collection | Repair |
| Surface color | Matt lacquer |
| Accessory Sub-type | Repair |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Make sure that the surface is clean and dust free. Gently twist the bottle in your hands to mix contents. Be careful to avoid air bubbles. Apply a thin and even layer on the surface. There is a brush in the cap. If necessary, remove surplus immediately. Repeat the application if needed. |
| Ingredients | One component PU-acrylate based lacquer |
| Surface Treatment | Matte finish |