Art.nr 710637
KÄHRS TOUCH-UP SMÅLAND TVETA
KÄHRS TOUCH-UP´s are used for small repairs and scratches of parquet floors. Applicable to Kährs floor Tveta.
How to use Touch-Up
Make sure that the surface is clean and dust free.
Gently twist the bottle in your hands to mix contents. Be careful to avoid air bubbles.
Apply a thin and even layer on the surface. There is a brush in the cap.
If necessary, remove surplus immediately.
Repeat the application if needed.
Health and Environment
Kährs Touch-Up Oil is a low solvent content oil. EU limit value for this product (cat. A/f): 700 g/l (2007) / 700 g/l (2010). This product contains max 700 g/l VOC.
For further information, please see the Material Safety Data Sheets.
IMPORTANT! Contains oils – risk for spontaneous fire in used cloths! Keep out of reach of children!
To be stored in temperatures between +5°C to +25°C.
Surface color
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Length | 30 mm |
| Item Height | 80 mm |
| Facts | |
| Collection | Repair |
| Surface color | Tveta |
| Accessory Sub-type | Repair |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Make sure that the surface is clean and dust free. Gently twist the bottle in your hands to mix contents. Be careful to avoid air bubbles. Apply a thin and even layer on the surface. There is a brush in the cap. If necessary, remove surplus immediately. Repeat the application if needed. |
| Ingredients | Low solvent content oil |
| Surface Treatment | Oil |