New
Art.nr 13106AEK10KW185
OAK ECRU
Meet Ecru – a warm neutral oak finish that balances modern simplicity with timeless elegance. Its soft hue and smooth matte texture create a calming backdrop, adding understated sophistication and warmth to any space.
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Meet Ecru – a warm neutral oak finish that balances modern simplicity with timeless elegance. Its soft hue and smooth matte texture create a calming backdrop, adding understated sophistication and warmth to any space.
Key features
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- Visual FinishUltra MatteSatin
- CharacterCalmExpressive
- Sun ExposureA look that enduresRefines its beauty with time
- MaintenanceInstall & AppreciateRequires some TLC
- InstallationEasy D.I.Y.Professional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 127 mm |
| Length | 1860 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 5" |
| Item Length Imperial | 73 1/4" |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Oak Tones |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Canvas Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Nail-down, Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 25 years |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK ECRU in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.