New
Art.nr 13106WEKC3KW185
OAK LATTE WIDE MATT
Meet Latte – a light-toned taupe that adds airy elegance to any space. Its soft, neutral hue highlights the natural oak grain with a smooth matte finish, blending effortlessly into both modern and classic settings. Latte’s versatility brightens rooms with warmth and style.
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Meet Latte – a light-toned taupe that adds airy elegance to any space. Its soft, neutral hue highlights the natural oak grain with a smooth matte finish, blending effortlessly into both modern and classic settings. Latte’s versatility brightens rooms with warmth and style.
Key features
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- Visual FinishUltra MatteSatin
- CharacterCalmExpressive
- Sun ExposureA look that enduresRefines its beauty with time
- MaintenanceInstall & AppreciateRequires some TLC
- InstallationEasy D.I.Y.Professional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 187 mm |
| Length | 1860 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 7 3/8" |
| Item Length Imperial | 73 1/4" |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Oak Tones |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Canvas Wide Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Nail-down, Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 25 years |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK LATTE WIDE MATTE in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.