Art.nr 13103AEK1VKW185
OAK MUSE MATTE
The muted grey-brown tones in this single-strip oak floor from the Canvas Collection, are enhanced by an even stain, resulting in a timeless expression. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear. Four-sided bevelling at the edges ensures a classic full plank look and feel.
Premium plank-design
Suitable UFH
Real wood
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
The muted grey-brown tones in this single-strip oak floor from the Canvas Collection, are enhanced by an even stain, resulting in a timeless expression. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear. Four-sided bevelling at the edges ensures a classic full plank look and feel.
Key features
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- Visual FinishUltra MatteSatin
- CharacterCalmExpressive
- Sun ExposureA look that enduresRefines its beauty with time
- MaintenanceInstall & AppreciateRequires some TLC
- InstallationEasy D.I.Y.Professional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 127 mm |
| Length | 1860 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 5" |
| Item Length Imperial | 73 1/4" |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Warm Light |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Variation |
| Facts | |
| Collection | Canvas Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Nail-down, Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 25 years |
| LRV | 45 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK MUSE MATTE in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.