You are looking at the page for consumers
- to see this page for Trade Partners, Click here
Art.nr 151N8AEKP1KW200
OAK NOUVEAU BLONDE 200
The semi-transparent stain on this single-strip, white oak floor from the Classic Nouveau Collection allows the warmer hues to come through, giving the floor a light color balance and a classically Nordic expression. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. Four-sided micro-bevelling at the edges ensures a traditional full plank look and feel. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
Made in Sweden
Premium plank-design
Suitable UFH
Length
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
The semi-transparent stain on this single-strip, white oak floor from the Classic Nouveau Collection allows the warmer hues to come through, giving the floor a light color balance and a classically Nordic expression. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. Four-sided micro-bevelling at the edges ensures a traditional full plank look and feel. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
Key features
- Made in Sweden
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Real wood
- Visual FinishUltra MatteSatin
- CharacterCalmExpressive
- Sun ExposureA look that enduresRefines its beauty with time
- MaintenanceInstall & AppreciateRequires some TLC
- InstallationEasy D.I.Y.Professional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 187 mm |
| Length | 2000 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3.5 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 7 3/8" |
| Item Length Imperial | 78 3/4" |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Bright White |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Lively |
| Facts | |
| Collection | Classic Nouveau Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 30 years |
| LRV | 54 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK NOUVEAU BLONDE in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.