New
Art.nr 13103WEK15KW185
OAK TAPA WIDE MATT
Selected planks with a similar grain, minimal knots and a consistent golden color, make up this uniform, single-strip oak floor from the Canvas Collection. The matte finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear. Four-sided micro beveling at the edges ensures a classic, full plank look and feel.
Premium plank-design
Suitable UFH
Colour matched
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Selected planks with a similar grain, minimal knots and a consistent golden color, make up this uniform, single-strip oak floor from the Canvas Collection. The matte finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear. Four-sided micro beveling at the edges ensures a classic, full plank look and feel.
Key features
- Premium plank-design
- Suitable UFH
- Colour matched
- Real wood
- Visual FinishUltra MatteSatin
- Sun ExposureA look that enduresRefines its beauty with time
- MaintenanceInstall & AppreciateRequires some TLC
- InstallationEasy D.I.Y.Professional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 187 mm |
| Length | 1860 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 7 3/8" |
| Item Length Imperial | 73 1/4" |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Smooth |
| Color | Oak Tones |
| Wood species | White Oak |
| Grading | Calm |
| Facts | |
| Collection | Canvas Wide Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Nail-down, Glue-Down, Floating |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,7 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2 times |
| Warranty | 25 years |
| LRV | 37 |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize OAK TAPA WIDE MATTE in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.