Art.nr 181USARE98KE243
RED OAK CHEPSTOW
A warm golden oak with a matte finish that highlights natural grain and sunlit warmth, bringing timeless charm and refined versatility to any space.
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
A warm golden oak with a matte finish that highlights natural grain and sunlit warmth, bringing timeless charm and refined versatility to any space.
Key features
Premium plank-design
Suitable UFH
Made in US
- Visual FinishUltra MatteSatin
- CharacterCalmExpressive
- Sun ExposureA look that enduresRefines its beauty with time
- MaintenanceInstall & AppreciateRequires some TLC
- InstallationEasy D.I.Y.Professional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 232.41 mm |
| Length | 2426 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 3 mm |
| Imperial Dimensions | |
| Item Width Imperial | 9 1/8" inches |
| Item Length Imperial | 95 1/2" inches |
| Design | |
| Design | 1-strip |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Color | Soft Brown |
| Wood species | Red Oak |
| Grading | Variation |
| Facts | |
| Collection | Estate Collection |
| Floor heating | Yes |
| Installation method | Nail-down, Glue-Down |
| Joint | Tongue & Groove |
| Construction | 3-layer engineered |
| Brinell value | 3,8 |
| Core material | Pine/Spruce lamella |
| Resandable | 2-3 times |
| Warranty | 25 years |