Art.nr 133NCDEKB9KW240
EG ORE
Eg Ore minder om den varme, mørke jord, hvorfra malm brydes. En rig, varm tone, der skaber en beroligende og tryg base. Den fine variation i farve og nuancer skifter fra lys til mørk samtidig med, at den skaber en enhed gennem den bløde, brune farvning. Den matte lakfinish eliminerer glansen samtidig med, at den beskytter træet mod daglig slid.
Lavet i Sverige
Førsteklasses stangdesign
Velegnet til gulvvarme
Find forhandler
Besøg en af vores forhandlere for at opleve vores gulve i virkeligheden
Hurtigt hop til
Personlighed
Eg Ore minder om den varme, mørke jord, hvorfra malm brydes. En rig, varm tone, der skaber en beroligende og tryg base. Den fine variation i farve og nuancer skifter fra lys til mørk samtidig med, at den skaber en enhed gennem den bløde, brune farvning. Den matte lakfinish eliminerer glansen samtidig med, at den beskytter træet mod daglig slid.
Nøglefunktioner
- Lavet i Sverige
- Førsteklasses stangdesign
- Velegnet til gulvvarme
- Ægte træ
- MaintenanceInstaller & nydEkstra kærlighed
- Sun ExposureUng for evigtOpbygger karakter over tid
- CharacterRent & ModerneUdtryksfuldt
- Visual FinishUltra MatSatin
- InstallationNem gør-det-selvProfessionel
Produktfakta
| Dimensioner | |
| Bredde | 200 mm |
| Længde | 2423 mm |
| Tykkelse | 13 mm |
| Overfladelagets tykkelse | 2.6 mm |
| Design | |
| Design | 3-stav |
| Overfladebehandling | Mat lak |
| Forædling | Ikke-børstet |
| Farve | Kobber |
| Træarter | Eg |
| Sortering | Lively |
| Fakta | |
| Collection | Duramen Collection |
| Gulvvarme | Ja |
| Installations vejledning | Fuldlimning, Flydende |
| Fuge | Woodloc® 5G |
| Konstruktion | 3-lags gulve |
| Garanti | 20 år |
| Brinell value | 3,7 |
| Kernemateriale | Fyrre/gran/al |
| Kan slibes | 2-3 ganger |
| LRV | 26 |

Gulvplanlægger
Se gulvet i vores Gulvplanlægger
Visualiser EG ORE i dit hjem med vores interaktive Gulvplanlægger. Prøv forskellige indstillinger og belysning for at finde det perfekte match til din stil.