Art.nr 151N5AEKP1KW240
EK CRISP
Den semitransparenta pigmenteringen av plankan Ek Crisp gör det möjligt för de varmare eknyanserna att lysa igenom, vilket ger golvet en ljus färgbalans och ett klassiskt nordiskt uttryck. Varje bräda är noggrant borstad för att förstärka träets naturliga karaktär. Den 4-sidiga mikrofasen garanterar ett klassiskt plankutseende. Den matta lacken förminskar reflektioner i golvets yta och skyddar golvet mot dagligt slitage.
1 600 kr/m2
Priser visas inkl. moms
Hitta återförsäljare
Besök en av våra återförsäljare för att uppleva våra golv i verkligheten
Snabbt hopp till
Personlighet
Den semitransparenta pigmenteringen av plankan Ek Crisp gör det möjligt för de varmare eknyanserna att lysa igenom, vilket ger golvet en ljus färgbalans och ett klassiskt nordiskt uttryck. Varje bräda är noggrant borstad för att förstärka träets naturliga karaktär. Den 4-sidiga mikrofasen garanterar ett klassiskt plankutseende. Den matta lacken förminskar reflektioner i golvets yta och skyddar golvet mot dagligt slitage.
Nyckelfunktioner
Tillverkad i Sverige
Premium plankdesign
Lämplig för golvvärme
Äkta trä
- UnderhållInstallera & njutExtra kärlek
- SolexponeringFör evigt ungBygger karaktär över tid
- KaraktärRent & ModerntUttrycksfullt
- Visuell finishUltramattSatin
- InstallationEnkelt att fixa självProfessionellt
Produktfakta
| Dimensioner | |
| Bredd | 151 mm |
| Längd | 2420 mm |
| Tjocklek | 15 mm |
| Ytskiktstjocklek | 3.5 |
| Design | |
| Design | Plank |
| Ytbehandling | Mattlack |
| Bearbetning | 4-sidig mikrofas, Borstad |
| Färg | Klarvit |
| Träslag | Ek |
| Sortering | Lively |
| Fakta | |
| Kollektion | Element Collection |
| Golvvärme | Ja |
| Läggningsmetod | Nedlimning, Flytande |
| Fog | Woodloc® 5S |
| Konstruktion | Lamellparkett |
| Garanti | 30 år |
| Brinellvärde | 3,7 |
| Stomme | Furu/gran/al |
| Slipbart | 2-3 gånger |
| LRV | 49 |

Floor planner
Se golvet i vår Floor planner
Visualisera EK CRISP i ditt hem med vår interaktiva floor planner. Prova olika inställningar och belysning för att hitta den perfekta matchningen för din stil.