Art.nr 152N7BEKD4KW240
EK DIM
Ek Dim är en pigmenterad 2-stav i varma, jordiga nyanser med gråa, steniga undertoner. Varje bräda har borstats till perfektion för att lyfta fram träets naturliga ådring. Den ultramatta ytan minimerar ljusets reflektioner och låter färg och känsla hos golvet komma till sin fulla rätt samtidigt som träet skyddas från dagligt slitage.
Tillverkad i Sverige
Premium stav-design
Lämplig för golvvärme
1 150 kr/m2
Priser visas inkl. moms
Hitta återförsäljare
Besök en av våra återförsäljare för att uppleva våra golv i verkligheten
Snabbt hopp till
Personlighet
Ek Dim är en pigmenterad 2-stav i varma, jordiga nyanser med gråa, steniga undertoner. Varje bräda har borstats till perfektion för att lyfta fram träets naturliga ådring. Den ultramatta ytan minimerar ljusets reflektioner och låter färg och känsla hos golvet komma till sin fulla rätt samtidigt som träet skyddas från dagligt slitage.
Nyckelfunktioner
- Tillverkad i Sverige
- Premium stav-design
- Lämplig för golvvärme
- Äkta trä
- UnderhållInstallera & njutExtra kärlek
- SolexponeringFör evigt ungBygger karaktär över tid
- KaraktärRent & ModerntUttrycksfullt
- Visuell finishUltramattSatin
- InstallationEnkelt att fixa självProfessionellt
Produktfakta
| Dimensioner | |
| Bredd | 200 mm |
| Längd | 2423 mm |
| Tjocklek | 15 mm |
| Ytskiktstjocklek | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | 2-stav |
| Ytbehandling | Ultramatt lack |
| Bearbetning | Borstad |
| Färg | Varm ljus ton |
| Träslag | Ek |
| Sortering | Lively |
| Fakta | |
| Kollektion | Lumen Collection |
| Golvvärme | Ja |
| Läggningsmetod | Nedlimning, Flytande |
| Fog | Woodloc® 5S |
| Konstruktion | Lamellparkett |
| Garanti | 30 år |
| Brinell value | 3,7 |
| Stomme | Furu/gran/al |
| Slipbart | 2-3 gånger |
| LRV | 32 |

Floor planner
Se golvet i vår Floor planner
Visualisera EK DIM i ditt hem med vår interaktiva floor planner. Prova olika inställningar och belysning för att hitta den perfekta matchningen för din stil.