Art.nr 152N6BEKF4KW240
EK GLOW
Detta 2-stavs ekgolv från Lumen-kollektionen har mättade jordtoner som framhävs av en rik rökt finish, vilket accentuerar träets naturliga märken. Varje bräda är noggrant borstad till perfektion för att lyfta fram de mörkare nyanserna i ådringen och skapa ett tidlöst, rustikt uttryck. Den ultramatta lacken förstärker träets naturliga variationer och ger intrycket av nysågat virke. Detta eliminerar effektivt bländning samtidigt som golvet skyddas mot dagligt slitage.
Tillverkad i Sverige
Premium stav-design
Lämplig för golvvärme
1 150 kr/m2
Priser visas inkl. moms
Hitta återförsäljare
Besök en av våra återförsäljare för att uppleva våra golv i verkligheten
Snabbt hopp till
Personlighet
Detta 2-stavs ekgolv från Lumen-kollektionen har mättade jordtoner som framhävs av en rik rökt finish, vilket accentuerar träets naturliga märken. Varje bräda är noggrant borstad till perfektion för att lyfta fram de mörkare nyanserna i ådringen och skapa ett tidlöst, rustikt uttryck. Den ultramatta lacken förstärker träets naturliga variationer och ger intrycket av nysågat virke. Detta eliminerar effektivt bländning samtidigt som golvet skyddas mot dagligt slitage.
Nyckelfunktioner
- Tillverkad i Sverige
- Premium stav-design
- Lämplig för golvvärme
- Äkta trä
- UnderhållInstallera & njutExtra kärlek
- SolexponeringFör evigt ungBygger karaktär över tid
- KaraktärRent & ModerntUttrycksfullt
- Visuell finishUltramattSatin
- InstallationEnkelt att fixa självProfessionellt
Produktfakta
| Dimensioner | |
| Bredd | 200 mm |
| Längd | 2423 mm |
| Tjocklek | 15 mm |
| Ytskiktstjocklek | 3.5 mm |
| Design | |
| Design | 2-stav |
| Ytbehandling | Ultramatt lack |
| Bearbetning | Rökt, Borstad |
| Färg | Kopparbrun |
| Träslag | Ek |
| Sortering | Lively |
| Fakta | |
| Kollektion | Lumen Collection |
| Golvvärme | Ja |
| Läggningsmetod | Nedlimning, Flytande |
| Fog | Woodloc® 5S |
| Konstruktion | Lamellparkett |
| Garanti | 30 år |
| Brinell value | 3,7 |
| Stomme | Furu/gran/al |
| Slipbart | 2-3 gånger |
| LRV | 13 |

Floor planner
Se golvet i vår Floor planner
Visualisera EK GLOW i ditt hem med vår interaktiva floor planner. Prova olika inställningar och belysning för att hitta den perfekta matchningen för din stil.