Art.nr 710522
KÄHRS SATIN LACQUER REFRESHER
Matt lacquer refresher for finished parquet and wood floors. Adds a protective top layer that enhances durability and makes cleaning and maintenance easier. Simple to apply for a renewed, natural-looking surface.
Maintenance
Maintenance
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Length | 80 mm |
| Item Height | 260 mm |
| Facts | |
| Collection | Cleaning and maintenance |
| Accessory Sub-type | Maintenance |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Apply the Kährs Lacquer Refresher with a damp mop or cloth.Let the Refresher dry for minimum 30 minutes before placing furniture. Before placing heavier items as well as rugs the refresher need curing at least for 24 hours. Good ventilation and normal room temperature (20°C) minimize the drying time. Allow floor to dry for a few hours without wear. Use water to clean tools before the refresher hardens. |
| Ingredients | Polymer resin Ammonia …% Toxicity: Non-hazardous Flammability: Non-flammable |
| Surface Treatment | Silk matte finish |
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Length | 80 mm |
| Item Height | 260 mm |
| Facts | |
| Collection | Cleaning and maintenance |
| Accessory Sub-type | Maintenance |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Apply the Kährs Lacquer Refresher with a damp mop or cloth.Let the Refresher dry for minimum 30 minutes before placing furniture. Before placing heavier items as well as rugs the refresher need curing at least for 24 hours. Good ventilation and normal room temperature (20°C) minimize the drying time. Allow floor to dry for a few hours without wear. Use water to clean tools before the refresher hardens. |
| Ingredients | Polymer resin Ammonia …% Toxicity: Non-hazardous Flammability: Non-flammable |
| Surface Treatment | Silk matte finish |