Art.nr 710529
KÄHRS CLEANER SPRAY BOTTLE
Spray cleaner specially formulated for wood and vinyl floors. Solvent-free and ready to use for daily cleaning. Simply spray and wipe with a damp mop or cloth for a fresh, residue-free surface.
Maintenance
Cleaning
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 50 mm |
| Length | 100 mm |
| Item Height | 275 mm |
| Facts | |
| Collection | Cleaning and maintenance |
| Accessory Sub-type | Cleaning |
| Accessory type | Maintenance |
| Contains | Biodegradable tenside |
| How to use | Make sure that the surface is free from any dirt or debris that may scratch the surface, by vacuum cleaning or dry mopping. Spray the cleaner directly on the floor or alternatively on the mop. Wipe off with a mop or cloth wetted with water and squeezed dry. When the cloth or mop becomes dirty, clean in water and squeeze dry and continue the cleaning of the floor. Note: Store the bottle in an up-raise position. |
| Ingredients | Water, blend of surfactants Glutamic acid, N,N diaceticacid, tetra sodium salt |
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 50 mm |
| Length | 100 mm |
| Item Height | 275 mm |
| Facts | |
| Collection | Cleaning and maintenance |
| Accessory Sub-type | Cleaning |
| Accessory type | Maintenance |
| Contains | Biodegradable tenside |
| How to use | Make sure that the surface is free from any dirt or debris that may scratch the surface, by vacuum cleaning or dry mopping. Spray the cleaner directly on the floor or alternatively on the mop. Wipe off with a mop or cloth wetted with water and squeezed dry. When the cloth or mop becomes dirty, clean in water and squeeze dry and continue the cleaning of the floor. Note: Store the bottle in an up-raise position. |
| Ingredients | Water, blend of surfactants Glutamic acid, N,N diaceticacid, tetra sodium salt |