Art.nr 710530
KÄHRS TOUCH-UP MATTE LACQUER
Matt lacquer touch-up for small scratches on parquet floors. One-component PU-acrylate formula with built-in brush for smooth, precise application. Low VOC and designed for subtle, natural-looking surface repairs.
Maintenance
Repair
Surface color
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Length | 30 mm |
| Item Height | 80 mm |
| Facts | |
| Collection | Repair |
| Surface color | Matt lacquer |
| Accessory Sub-type | Repair |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Make sure that the surface is clean and dust free. Gently twist the bottle in your hands to mix contents. Be careful to avoid air bubbles. Apply a thin and even layer on the surface. There is a brush in the cap. If necessary, remove surplus immediately. Repeat the application if needed. |
| Ingredients | One component PU-acrylate based lacquer |
| Surface Treatment | Matte finish |
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Length | 30 mm |
| Item Height | 80 mm |
| Facts | |
| Collection | Repair |
| Surface color | Matt lacquer |
| Accessory Sub-type | Repair |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Make sure that the surface is clean and dust free. Gently twist the bottle in your hands to mix contents. Be careful to avoid air bubbles. Apply a thin and even layer on the surface. There is a brush in the cap. If necessary, remove surplus immediately. Repeat the application if needed. |
| Ingredients | One component PU-acrylate based lacquer |
| Surface Treatment | Matte finish |