Art.nr 710637
KÄHRS TOUCH-UP SMÅLAND TVETA
Touch-up oil for minor scratches and surface repairs on parquet floors. Features a built-in brush for easy, precise application. Low solvent content and designed to restore the natural look of oiled wood with a smooth, lasting finish.
Maintenance
Repair
Surface color
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Length | 30 mm |
| Item Height | 80 mm |
| Facts | |
| Collection | Repair |
| Surface color | Tveta |
| Accessory Sub-type | Repair |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Make sure that the surface is clean and dust free. Gently twist the bottle in your hands to mix contents. Be careful to avoid air bubbles. Apply a thin and even layer on the surface. There is a brush in the cap. If necessary, remove surplus immediately. Repeat the application if needed. |
| Ingredients | Low solvent content oil |
| Surface Treatment | Oil |
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Length | 30 mm |
| Item Height | 80 mm |
| Facts | |
| Collection | Repair |
| Surface color | Tveta |
| Accessory Sub-type | Repair |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Make sure that the surface is clean and dust free. Gently twist the bottle in your hands to mix contents. Be careful to avoid air bubbles. Apply a thin and even layer on the surface. There is a brush in the cap. If necessary, remove surplus immediately. Repeat the application if needed. |
| Ingredients | Low solvent content oil |
| Surface Treatment | Oil |